ALİ CANİP OLGUNLU İLE HOŞ BİR SOHBET

Print Friendly, PDF & Email

ALİ CANİP OLGUNLU İLE HOŞ BİR SOHBET

 

Seyahat etmeyi, kültürel turları ve yol hikâyelerini sevenlerin yakından tanıdığı ve çok sevdiği bir isim Ali Canip Olgunlu. Son derece bilgili, mesleğine ve İstanbul’a âşık, nazik ve tevazu sahibi, deyim yerindeyse son nesil İstanbul beyefendilerinden.

Ben, Ali Canip Bey’le bir gezi esnasında tanıştım. Kendisiyle tanışmak ne kadar güzel bir şanssa, tanışmamızın geç olması bir o kadar da şanssızlık benim açımdan. Şu ana kadar gezdiğim yerleri Ali Canip Hoca ile gezmek eminim çok daha farklı ve güzel bir deneyim olurdu ama ne diyelim bazı şeyler kısmet şu hayatta.

Benim geç kalmışlığımı yaşamamak ve Ali Canip Olgunlu’yu yakından tanımak isteyenler için bu mini röportajı yaptım ve kendisinden yine çok şey öğrendim.

Merhaba Ali Canip Olgunlu. Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Merhaba kendimi Anadolu’da yol alan bir yolcu olarak tanımlayabilirim. Kültürel derinliğinde bir dalgıç, Yaradansal yüksekliğinde ise bir kâşifim. Bu topraklarda ben demeyi de biz demeyi de öğrenmek için yol alıyor, daha doğrusu yol almaya çalışıyorum.

Sevgi ve huzur dolu nazik bir aile ortamında büyüdüm. Ailem bana özgürlüğümü sağladı. İstek ve arzularımın ardında giderken bana hiçbir zaman engel olmadılar Ailemin karakteri olan sevgi ve doğruluk benim besin kaynağım oldu. Muhteşem bir çocukluk yaşadım ve çocukluğumun nimetlerini hâlen çocuk ruhlu olmakla sürdürüyorum. Kişisel hayatımda hâlen bir çocuğum ve çocuklara özgü sonsuz merak ve öğrenme isteğini hiçbir zaman kaybetmedim.

Çocuk ruhluyum ancak Anadolu’yu tanıtırken Anadolu’ya has o dingin bilgeliği iliklerime kadar da hissediyorum.  Bilge kelimesini özellikle kullanıyorum çünkü aslında bilge, bilen ya da bilgi yükünü yüklenen değil bilgiyi bizzat arayandır. Ben de bilgeler gibi kendi doğrumu arıyorum yollarda.

Kendinizi yol hikâyecisi olarak tanıtıyorsunuz. Biraz bundan bahseder misiniz?

Her yol bir hikâyedir dinlemesini bilene. Ben o yolların sesine kulak veriyor ve kendi yol hikâyelerimi oluşturuyorum.

Ülkemizde kendi yol hikâyelerini yazmak isteyenlere hangi rotaları önerirsiniz?

Belli bir rotadan ziyade yollarda bağ kura kura yol almalarını tavsiye ederim. Tevazu başlarındaki taç olmalı, saygı hırkası giymeliler ve sevgi ile gönülleri fethetmeliler. Yaşamadan hiçbir yer ve kavramı anlatmamalılar.

Yol hikâyelerinizi dinlemek veya sizinle bir gezi düzenlemek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

 Dinle travel adlı butik bir şirketim var. Bana oradan ulaşabilirler.

İstanbul’da en sevdiğiniz 3 rota hangisidir?

İstanbul deyince aklıma Ayasofya, Arkeoloji Müzesi ve Boğaziçi gelir. Bu üç rota sanırım en sevdiğim rotalar.

Bu keyifli sohbet için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

Ben teşekkür ederim.

İstanbul’u ve Anadolu’yu aheste aheste gezmek, seyahat deneyimlerine kulak vermek ve yol hikâyelerini dinlemek isteyenler için Ali Canip Olgunlu kaçırılmayacak bir hazine. Siz siz olun böyle yaşayan efsanelerden en üst seviyede yararlanmaya bakın yoksa benim gibi geçmişte Ali Canip Olgunlu olmadan yaptığınız seyahatlerle ilgili büyük bir pişmanlık yaşarsınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın!

 

Sevda KÖYÜSTÜ

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek