BİR LAPLAND SEYAHATİ

Print Friendly, PDF & Email

Son yıllarda ülkemizce de çok ilgi gösterilen Finlandiya’nın göz bebeği ‘Karlar Altında Bir Masal Diyarı’ Lapland.

Bir çok özel aktivitenin olduğu, doğasının insanı büyülediği ve her bütçeye göre konaklama seçeneği sunan bu beyaz cennet hakkında merak edilenlerde bir o kadar fazla.

Yazımıza öncelikli olarak vize işlemleri ile başlayalım. Finlandiya, Avrupa Birliği üyesi olduğundan dolayı eğer geçerli bir schengen vizeniz var ise Ülkeye direkt giriş yapabilirsiniz. Vizeniz yok ise Finlandiya vize başvuru sonuçları yaklaşık 20-25 günü bulabiliyor, buna seyahat planınızı yaparken dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

 

Vizemizi aldık, gelelim şimdi ise uçuş bilgilerimize!

Daha önceki senelerde Helsinki aktarmalı olarak uçuş yapılabilen Laponya’ya, Türk Havayolları’nın 2019 senesinde direkt sefer koyması ile artık tek bir uçuş ile ulaşmak mümkün. Yaklaşık 3 saat süren uçuş sonrasında Rovaniemi Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Buraya kadar geldim, birde başkent Helsinki’yi göreyim derseniz eğer Finnair ve Norwegian Havayolları’nın direkt seferleri ile 1 saatte ulaşım sağlamak mümkün.

 

Vize, bilet herşey tamam ancak orası -20 derecelerdeymiş neler götürelim? Kaç tane valize sığar kim bilir eşyalarımız? 🙁

Tabi ki tek bir valiz! Ülkeye ayak bastığınız an itibari ile Noel Baba köyünden veya gittiğiniz firma yetkililerince sizlere teslim edilecek özel kar tulumları olacak.(tabi bunun ayarlamasını önceden muhakkak yapmalısınız) Bedeninize göre tulum, ayakkabı, çorap, bere, eldiven herşey sizler için hazırlanmış oluyor. Tabi bunlar ciddi hijyen kuralları içerisinde kullandırılan eşyalar. Tulum harici diğer eşyalara gerek olmasa da, valizinizi hazırlarken kar pantalonu, kazak, polar ve diğer eşyalarınızı koymanız yeterli olacaktır. Tabi yine bu seçenek size kalmış.

 

Peki nerede kalacağız ?

Bu tamamen sizin bütçeniz ile alakalı bir konu. Eğer doğa içerisinde yıldızları seyrederek hatta bahçemde jakuzi olsun, başta türlü uyuyamıyorum derseniz, Noel Baba köyü ve çevresi tamda size göre. Yok şehirde kalayım, aşırı para harcamama gerek yok, çıkar ayrıca dolaşırım derseniz de, Rovaniemi her katagori de otel seçeneğine sahip bir yer.

 

Her yaştan ziyaretçisi için bir çok aktivite olanağı bulunan Lapland’ta, ülkenin en iyi turizm pazarlamasını yaptığı yer tabi ki Noel Baba Köyü! Noel Baba’nın yaşadığı ev, posta ofisi, perileri derken kendinizi tamda bir masal aleminde buluyorsunuz. Bir çok restoran ve fast food yemek olanağı olan bu köyde, aç kalmakta pek imkansız.(yemek seçeneklerini yazının devamında)

Noel Baba ile birlikte resim çektirmek, her sene yeniden yapılan meşhur Ice Hotel’i ziyaret etmek ve sevdiklerinize kart postal göndermek derken burada zamanın farkına varmayacağınız kesin. Postalarınızı ya hemen yada yılbaşı tarihli olarak göndere bildiğinizin bilgisini verelim.

 

Gelelim şimdi ise diğer yapılacaklara!

Lapland’nın en önemli geçim kaynakları arasında Husky köpekleri ve Ren Geyiği yetiştiriciliği yer almakta. Her sene dünya ve bölge çapında düzenlenen Husky kızak yarışları aileler için çok önemli. Geyik yetiştirmek ise bizde ki büyükbaş hayvancılık ile eşdeğer. Ancak çok ilginç bir bilgidir ki her isteyen geyik yetiştiremiyor ve bunu bölgede sadece belli başlı aileler gelenek üzerinden sürdürmekteler. Yani arsa alayım, geyik alayım öyle kafanıza göre iş yapmak imkansız.

Finliler bu iki iş gücünü de turizm pastasına çevirmeyi çok güzel becermişler ki, geldiğinizde en olmazsa olmaz iki aktivite; kendinizin kullanacağı Husky kızak safarileri ve kızak üzerinde uzanarak dolaşacağınız Ren Geyiği kızak safarileri. Hayvan severler tarafından hoş karşılanmasa da, köpek ve geyiklerin bakım şartları ülkemize nazaran çok üst düzeyde. Çiftlik ziyaretleriniz sırasında hayvanlar ile fotoğraf çektirmek ve onlar ile vakit geçirmek mümkün.

Bir diğer özel aktivite ise, ölmeden önce yapılması muhakkak tavsiye edilen Buzkıran etkinliği! Aslında bir yaşam gerçeği bu. Balıkçılık ve Denizcilik ile uğraşan bölge halkı, soğuktan buz  tutmuş olan denizde ki buzları kırmak ve hayatlarına devam etmek zorunda ancak alın şimdi size harika bir turizm aktivitesi :). Bu aktivite için en iyi yerlerden bir tanesi İsveç’in Kalix şehri. Rovaniemi’ye 170 km. uzaklıkta olan bu limana bir çok firmanın otobüs ulaşımı mevcut.

Gemiye bindiğiniz de öncelikli olarak sizlere gemi ve güvenlik bilgilendirmeleri yapılıyor sonra başlıyorsunuz geminin içerisini dolaşmaya. Bu arada bu işi en iyi yapan gemiler Polar Explorer ve Sampo. Gemi hareket ettiğinde ise haydi koşuyoruz güverteye. Bu koca geminin denizde ki buzları nasıl kırdığına ve seslerine şahit olmak gerçekten çok güzel. Aman telefonunuzu bu arada denize düşürmemeye dikkat edin :). Şimdi geldik işin en heyecan verici kısmına! Gemi bir süre sonra mola verdiğinde, kara parçası gibi olan deniz üzerinde ki buz kütlelerine ayak basıyorsunuz. Sonrasında ise gruplar halinde (özel kuyafetler), Kuzey Baltık denizinde başlasın yüzme keyfi.

Öncelikli olarak size verilen kıyafetler elbiselerin üzerine giyiliyor (giyerken sadece ayakkabılarınızı çıkarıyorsunuz) ve asla su geçirmiyor. Tabi sizi denize bıraktıklarında en kolay yüzüş şekli sırt üstü, kıyafetin özelliğinden farklı stillerde yüzmeye kalkarsanız ortaya çok komik görüntüler çıkabiliyor.(tecrübe ile sabit 🙂 )

Ve son aktivite SnowMobile yani Kar Motoru sürüşü. Yine her aktivitede olduğu gibi bir güvenlik brifingi alıyorsunuz ancak bunda ehliyet soruyorlar. Her parçası pahalı olan bu motorlar ile gezmeye başlamadan önce kaza ve çarpma durumunda sizi nelerin beklediğini önceden belirtiyorlar ki hızlı gitmeyin :). Gözetmenler eşliğinde tek sıra başlıyorsunuz bu yolculuğa. Bembeyaz bir orman, belki tilki belki sincap ayak izleri, nehirler ve sonunda sizleri bekleyen sıcacık bir çorba ile kendinizi adeta bir masal diyarında buluyorsunuz.

 

Bu kadar aktivite yaptık, güldük, eğlendik peki burada aç mı kalacağız? Ya bizim damak tadımıza uygun yemekleri yoksa? yanımızda bir şeyler götürelim mi ?

Bölgenin en kolay ulaşılan ve lezzetli seçeneği Somon çorbası ve balığı. Eğer balık ile aranız  iyi değil ise her çeşit çorba, et, salata ve fast food yemekleri burada bulabilirsiniz. Yani aç kalmanıza Finlandiya’da imkan yok. Bir diğer yemek seçeneği ise yine bölgede çok meşhur Geyik eti. Bunu farkı şekillerde pişirip sunum yapıyorlar ve her yerde yine bulunması çok kolay bir seçenek. Tercih sebebi tabi ki ancak şehirde birde Ayı eti yiyebileceğiniz bir restoran var.(tadı ciğere benzese de aşırı sert).

 

 

Umarım bir çok soru işaretlerinin cevaplarını sizler için verebilmişimdir.

Sevgiler

Burak Gürsili / #birhikayemvar

 

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek