BİZ KADINLAR EŞİT DEĞİLİZ! BİZ KADINLAR VAR YA ŞAHANE BİR ŞEYİZ!

Print Friendly, PDF & Email

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutu olsun! 1857 yılında ABD’deki bir tekstil fabrikasında çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler sosyal haklarıyla ilgili büyük bir grev hareketi başlatmıştı. Grev esnasında çıkan yangında 120 işçi hayatını kaybetti ve o günden sonra 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Çalışan çalışmayan her kadın çok büyük bir emekçi olduğu için 8 Mart kadınlarımızın günü ve bu özel günde herkes bir şeyler yapma çabasında. Aslında unutulan bir şey var her özel günde olduğu gibi kadınlar da sadece bir güne hapsediliyor. Sadece bir günlük göstermelik hediyelerle, çiçeklerle, indirimlerle, kampanyalarla güya kadınlar günü kutlanıyor! Peki, gerçekte bir kadının bunlara mı ihtiyacı var yoksa başka şeylere mi? Asıl sorulması gereken soru bu.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde maalesef pek çok kadının derdi hediye, çiçek, indirim, kampanya vs. değil; yaşamak sadece yaşamak! Ne acı değil mi? Yaşamak, yani nefes alabilmek! Ülkemiz, eceli babasının, kocasının, sevgilisinin, abisinin, kardeşinin ve hatta dünyaya getirdiği evladının elinden gelen yüzlerce kadın mezarıyla dolu. Bu mezarlarda yatan kişilerin tek suçuysa kadın olmak! Çok acı ama gerçek. Kadın oldukları için öldürülüyorlar, öldürülüyoruz!

Aslında kadın demek hayat demektir, nefes demektir.

Kadınları mutlu olan ülkelere bakın o ülkelerde huzur vardır, o ülkede çocuklar mutludur, insanlar mutludur, orada hayat vardır. Çünkü kadın, dokunduğu yere hayat verir.

Kadının üretme gücünü bilenler kadına değer verir, fırsat verir. Bu konuda ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel sözleri vardır:  “Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin! Asla olamaz ne mümkün…”

Kadınların değerini bilen Atatürk sayesinde 5 Aralık 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınlar seçme ve seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971 yılında kavuşmuştur. Bu noktada Türk kadını Atatürk’e büyük bir teşekkür borçludur.

Dünyada hep kadınların anlaşılması güç varlıklar olduğu dile getirilse de aslında bir kadını anlamak ve mutlu etmek çok kolaydır. Bir kadını mutlu etmek için onu sevmek ve onun kendini gerçekleştirmesine fırsat tanımak yeterlidir. Toplumumuz kadınların kendini gerçekleştirmesine fırsat yaratma konusunda maalesef ikiyüzlüdür. Türlü bahanelerle kız çocukları okutulmaz, çalıştırılmaz, yeteneklerini geliştirmelerine izin verilmez. Erkek çocukları içinse tüm imkânlar seferber edilir. Belki de tam bu yüzden kadınlar pek çok alanda erkeklerden bir adım öndedir ve kendini kanıtlama çabasındadır.

Çalışmalı üretmelidir kadın. Çünkü ancak ürettikçe mutlu olur. Günümüzün deyimiyle çocuk da yapmalı kariyer de yapmalıdır kadın çok zor olsa da. Çocuk yapmalıdır ki sevgisiyle gelecek nesilleri kurtarsın kadın. Kariyer yapmalıdır ki kimseye muhtaç olmasın, başarılarıyla hemcinslerine örnek olsun.

Kadınların hayatı hep mücadeleyle geçer

kadınlık biraz da bu mücadeledir aslında. İşte bu mücadelenin yorgunluğundan olsa gerek her kadının durup bir nefes almaya sadece ve sadece kendisi için dinlenmeye, kendisini dinlemeye ihtiyacı vardır. Kimi kadın gezerek dinlenir, kimi kitap okuyarak, kimi film izleyerek, kimisi de alışveriş yaparak. Nasıl olursa olsun yılda bir kez de olsa kendini dinlemeli, dinlenmelidir kadın.

Kendini dinlemek isteyen kadınlara 8 Mart için farklı bir öneride bulunmak ve tarihin ölümsüzlüğünü kadının ölümsüzlüğüyle buluşturan bir geziden bahsetmek istiyorum yazımı sonlandırırken.

Turizm sektörünün dinamik ve çiçeği burnunda firması Lika Travel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ünlü rehber “Deniz Yalav ile Kariye Müzesi Özel Gece Gezisi” düzenliyor. Bu güzel etkinliği kaçırmayın, kendinize, annenize, teyzenize, arkadaşınıza, halanıza kısacası sevdiğiniz tüm kadınlara hediye edin derim. Tur programı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 0216  367  54 52’yi arayabilirsiniz.

“Kadın kısmı gece gezmez!” diyenlere inat Kariye Müzesinin buğulu atmosferinde kadınlar gününüzü kutlayın ve gücünüzün farkına varın! Gününüz kutlu gülümsemeniz hep sizinle olsun!

 

Yazan

Sevda Köyüstü

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek