GÜZEL ATLAR ÜLKESİ KAPADOKYA

Print Friendly, PDF & Email

GÜZEL ATLAR ÜLKESİ KAPADOKYA

Ülkemizin en güzel turistik yerlerinden biri olan Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerden oluşan yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Türkiye’nin en özel yerlerinden birisi olan Kapadokya, adını Farsçadan alır ve bu kelime “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir.  UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Kapadokya’nın tarihi MÖ 7000’lere dek uzanır. Kapadokya, Hititlerden Friglere; Asurlulardan Perslere; Romalılardan Selçuklu ve Osmanlı’ya dek pek çok uygarlığı barındıran bereketli, bereketli olduğu kadar da efsunlu bir yerdir.

Harika manzarası, huzur veren rüzgârlı havası ile Kapadokya’yı gezmek hem çok güzel hem de fiziksel anlamda biraz zahmetlidir. İlk başta yokuş çıkmak zor gelse de tepeye çıkıldığında görülen manzara yokuşta çekilen tüm zahmeti unutturur.

Kapadokya’ya gidip de Ihlara Vadisi’ni, dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze’yi, Narlıgöl Krater Gölü’nü, Göreme Açık Hava Müzesi’ni, Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni, Üç Güzeller Peribacaları’nı, Güvercinlik Vadisi’ni, Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi’ni, Paşabağ Peribacaları’nı görmeden olmaz. Bu yerler klasik bir Kapadokya turunda olmazsa olmaz yerlerdir.

Kapadokya’ya yapılacak her seyahat güzeldir elbette ama ben size Lika Travel’in 12 Mayıs Anneler Günü’nde yoga eğitmeni Melisa Yıldıran ile birlikte düzenleyeceği Kapadokya turundan bahsedeceğim.

Bu tur kapsamında Melisa Yıldıran’la birlikte 2 gün boyunca kavramsal ve eylemsel olarak yoga yapılacak.   Sabah erken saatlerde Güllüdere Vadisinde Güneş’e Selam Serisi (Surya Namaskar) ile başlayacak yoga çalışması heyecan verici olacak. Surya Namaskar yani Güneşe Selam, güneş enerjisini benliğimizde hissettiren ve bizi zihnen ve bedenen güçlendiren harika bir yoga çalışmasıdır.

Güne erken saatte yoga ya da meditasyon ile başlamanın pek çok faydası vardır. Güneş doğarken yapılan yoga, enerjimizi artırarak yeni günü daha iyi karşılamamızı sağlar. Stres seviyemizi azaltır ve olaylara olumlu şekilde bakmamızı sağlar. Uyku sonrası dinlenen kaslarımız daha kolay şekillenir, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak kendimizi daha rahat ve mutlu hissederiz. Vee en güzeli de aç karnına yoga yaptıktan sonra muhteşem bir kahvaltı bizi bekler!

Likatravel’in Melisa Yıldıran eşliğindeki yoga konseptli Kapadokya turu sadece sabah yogasıyla sınırlı değil elbette. Gün içinde Aşk Vadisi Uçhisar manzarası eşliğinde nefes meditasyon çalışması yapılması planlanıyor. Günün hüzünlü vakitleri akşam saatleri de unutulmamış bu tur kapsamında. Akşam yogası Kılıçlar Vadisinde Chandra Namaskar (Aya Selam) ile yapılacak. Chandra Namaskar,  Surya Namaskar’dan üretilen yoğun enerjiyi dengelemek için yapılan bir yoga deneyimi. Stresi azaltmak yumuşak geçişlerle bedenimizi sakinleştirip, zihnimizi dinlendirmek ve uykuya geçmek için de ideal.

Sözün özü Likatravel yine farklı ve heyecan dolu bir seyahat deneyimi vadediyor. Açıkçası ben şimdiden bu sıra dışı tur için gün sayıyorum. Turla ilgili ayrıntılı bilgi ve Likatravel’in diğer etkinlikleriyle ilgili fikir sahibi olmak için Likatravel’i Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. Özellikle Burak Bey ve Ayşegül Ayverdi harika işler yapıyor iyi ki varlar.

Bu yıl annesine sıra dışı bir hediye almak isteyenler, anne ya da anne adayı olan arkadaşlarına, eşlerine ya da yakınlarına hediye almak isteyenler ya da kendi kendine hediye almak isteyen anneler, bu güzel tura bir göz atın. Sevgiyle kalın!

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek