MASALSI ORTAÇAĞ ŞEHRİ BRUGGE

bruge
Print Friendly, PDF & Email

MASALSI ORTAÇAĞ ŞEHRİ BRUGGE

Yılbaşı heyacanına çok az kala kendimi masal şehir dedeğim Brugge’de buldum. Beyninize format atıp, sakinliği yakalamak, huzur bulup aşkı yakalamak istiyorsanız siz de Brugge’e mutlaka gitmelisiniz.

Brugge, Belçika’nın kuzeybatısında yer alan masalsı şehirlerden biri. Batı Flandra Yönetim Birimi’nin merkezi olan ve Brüksel’in 85 km kuzeybatısında yer alan Brugge, Brüksel’den sonra ülkenin ikinci büyük endüstri ve ticaret merkezi.

Brugge sözcüğü köprüler anlamına geldiği için bu kente Kuzey’in Venedik’i de denmekte. Adını kanalları birbirine bağlayan köprülerden alan Brugge, adeta bir Ortaçağ kenti. Burada zaman yüzyıllardır dokunulmadan kalmış gibi…

Brüksel’den Brugge’e trenle ulaşım çok kolay. Tren çok konforlu ve yolculuk bir saat sürüyor. Tren istasyonları şehir merkezinin içinde, trenden inip otobüs duraklarına ulaşmak çok kolay, her şey sistemli ve düzenli. Trenlerde biletleriniz görevliler tarafından kontrol ediliyor ve görevli gerektiğinde pasaport bile sorabiliyor. Tren biletinizi almaya unutmayın zira kontroller oldukça sıkı.

Brugge, büyüleyici ve harika bir şehir. 3-4 saatte huzurla gezebileceğiniz bu muhteşem şehirde yürüdükçe yeni yerler keşfediyorsunuz. Avrupa turlarında Brugge’e bir gün ayrılıyor ki bu süre gerçekten de bu şirin şehir için yeterli. Brugge’de en güzel şey çikolata dükkanlarını gezmek, hepsinin tatlarına bakmak ve bol bol satın almak. Brugge sokaklarının her yanından çikolata kokuları yayılıyor ve belki de bu yüzden bu şehirde insanı sebepsiz bir mutluluk sarıyor.

Brugge’de waffle çok popüler bir yiyecek fakat benim damak tadıma göre Türkiye’deki wafflelar çok daha güzel.brugge’deki wafflelar pişirilmiş waffle hamurunun üstüne sadece çikolata ve kremadan ibaret. Brugge’deki bir diğer popüler yiyecek; midye. Özellikle kış ayları midyenin en iyi olduğu dönemmiş. Buradan güzel dostumuz Clarisse Moncada’ya bizim için hazırladığı muhteşem midye yemeği için de teşekkür etmek isterim.

Brugge demek bira demek. Brugge’de bira öyle popüler ki bira müzesi dahi kurulmuş. Bira müzesinin yanı başındaki 2be In Brugge / The Beerwall’ı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Burada içeçeklerinizi yudumlarken şehirin en güzel panoramik  yerlerinden birinde olmanın da keyfini çıkartın. Güzel bir ayrıntı olarak burada her bira kendi bardağı ile ikram edilmekte ve içilen biranın üzerinde markası yazılı.

Brugge 2000 yılında UNESCO tarfından dünya mirası olarak koruma altına alınmasından sonra turizm potansiyelini artırmış fakat artan turist sayısı şehrin güzel manzarasını ve havasını bozmamış.

Brugge’in muhakkak keyfinin çıkarılması gereken bir yönü de kanal gezileri. 8 Euro ödeyerek tekne turu ile kanal gezisi yapabiliyorsunuz. Gezi sırasında rehber, hem İngilizce hem Fransızca bilgilendirme yapmakta. Türkçe konuşan rehber ise maalesef yok.

 

 

Gelelim Brugge’de gezilecek yerlere:

 

Grote markt (Büyük Meydan):/

Şehrin tarihi merkezi ve ana meydanıdır. Tren istasyonundan yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürümenin ardından Grote Markt yani Büyük Maydandasınız 1995 yılında tamamen yenilenen bu meydan, Brugge karelerinde sıkça karşımıza çıkan rengarenk, üçgen çatılı ve legoları andıran şirin binalarıyla meşhur.

Minnewater Lake:

Aşk Gölü’nde, kuğlar ve ördekler eşliğinde muhteşem doğa manzarasıyla kendinizi çimlere bırakıp, anın tadını çıkarın burası nefes almanız, düşünmeniz ve kendinizi yenilemeniz için harika bir yer.

Old St.John’s Hospital:

The Church of Our Lady’nın hemen karşısında yer alan bu yapı Avrupa’nın bilinen en eski hastanelerinden. Tam 1978 yılında kadar yaklaşık 800 yıl hastene olarak kullanılmış bu bina şu an müze olarak hizmet vermekte.

The Church of Our Lady:

122 metre kulesi ve 366 adet merdiveni olan bu kilisede michelangelo’nun yaptığı “Madonna ve Çocuğu” heykeli yer almaktadır.

Heiligbloeadınd basiliek (Kutsal Kan Bazilikası):

Bu bazilikanın önemi fanus içinde saklanan kanlı bir bezin Hz. İsa’ya ait olduğuna inanılmasından kaynaklanmaktadır. Kutsal Kan Bazilikası’na  girmek ücretsizdir. Ancak fanus içindeki kanlı bezi görmek ücretlidir.

Stadhuis (Belediye Sarayı):

Küçük kulleleri ve heykelleriyle şato görünümlü bu muhteşem Ortaçağ yapısı, Brugge meydanının en dikkat çekici sembolü.

Belfry Çan Kulesi:

Markt Meydanı’ndaki en dikkat çekici  Çan Kulesi. Aslında bir müzik kutusu olan 83 metrelik bu yapı, şehri tepeden görmektedir. En güzel şehir manzarası için mutlaka bu kuleye çıkın.

Historium Brugge:

Brugge’nin merkezinde yer alan Historium Brugge, multivizyon gösterileri, şov ve efektleriyle dolaştığınız yerlerin güzelliğini tamamlayan bir müze.

 

Sevda KÖYÜSTÜ

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek