ZİHİNLERDEKİ DUVARI HEP BİRLİKTE YIKALIM ve YAŞAMIN SIRRINI ARAYALIM

Print Friendly, PDF & Email

ZİHİNLERDEKİ DUVARI HEP BİRLİKTE YIKALIM ve YAŞAMIN SIRRINI ARAYALIM

İyi ki varsın Lika Travel!

Lika Travel 4 Nisan 2019 Perşembe günü İZEV ile birlikte Down sendromlu gençler ve aileleriyle birlikte Bursa iliCumalıkızık köyüne gönüllü bir seyahat düzenliyor. Lika Travel tarafından finanse edilecek bu günübirlik gezi için Sarıyer Belediyesi de otobüs desteği sağlayacak.

Bursa ili Yıldırım ilçesi sınırlarında bulunan Cumalıkızık, dar sokakları, tarih kokan atmosferi ve asla eskimeyen o muhteşem evleriyle güzel ülkemizin muhakkak gezilmesi gereken yerlerinden biri. 2014 yılında Unesco Dünya Mirası listesine giren bu köy 700 yıldır hiç değişmeden ve bozulmadan zamana direnmiştir.

Lika Travel çok anlamlı ve farklı bir projeye imza atarak Down sendromlu gençleri, tarihin canlı tanığı Cumalıkızık’labuluşturuyor. Gençlerin mutlu olması ve moral bulması için düzenlenen bu gezinin bir diğer amacı da kamuoyunda Downsendromlu bireylerle ilgili bir farkındalık oluşturmak.

Ülkemizde ve dünyada 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü olarak bilinmektedir. Son yıllarda kamuoyunda artan bilinç, çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve medyanın olumlu etkisiyle Down sendromlu bireyler sosyal hayatta ve iş hayatında daha fazla yer alabilmektedir.

Down sendromu kromozom hastalıklarının en sık görülen tipidir ve aslında genetik bir farklılıktır. Bu farklılığın sebebi bilinmemektedir. Normalde insan vücudunda 46 kromozom bulunurken Down sendromlu bireylerde 47 kromozom bulunur. Bunun sebebi 21 numaralı kromozomun bir çift değil de üç kromozom içermesidir.

Down sendromlu bireylerin diğer insanlardan tek farkı 1 kromozomlarının fazla olmasıdır. Bunun dışında Downsendromlu bireylerle diğer bireyler arasında herhangi bir farklılık yoktur. Onlar da eğitimlerini tamamlayabilir, sosyal hayatta yer alabilir, meslek edinebilir, kariyer yapabilirler. Yetenekleri doğrultusunda geliştirilen Down sendromlu bireylerin çok başarılı işlere imza attığı görülmektedir.

“Gerçek dostlar kromozom saymaz” sloganından hareketle 4 Nisan 2019 Perşembe günü Cumalıkızık’a ücretsiz tur düzenleyecek Lika Travel sizce de yürekten bir teşekkürü fazlasıyla hak etmiyor mu?

 

Sevda KÖYÜSTÜ

0 Ziyaretçi Görüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer YazılarE-posta bültenimize abone olun, tüm fırsatlar mailinize gelsin !
× Whatsapp Destek